A galette des rois, avagy a királyok lepénye egy tradicionális francia desszert. A hagyomány szerint vízkeresztkor fogyasztják, de egész januárban megtalálható a pékségekben. Papírból készült koronával árulják. A leveles tésztájú sütemény egy mandulás krémmel van megtöltve. A krémbe sütés előtt belerejtenek egy porcelánfigurát. Vajon miért? 🙂 Mindjárt kiderül!
A lepényt általában nagy társaságban eszik, családi és baráti összejöveteleken. Illetve a legtöbb munkahelyen is van mindig valaki, aki meglepi a többieket egy galette des rois-val.
A hagyomány szerint pontosan annyi részre vágják a lepényt, ahányan vannak. Ezalatt a legfiatalabb elbújik az asztal alatt, hogy ne lássa hol van a porcelánfigura és ő mondja meg az asztal alól, hogy ki melyik szeletet kapja. Aki megtalálja a porcelánfigurát a saját szeletében, az lesz aznap a király/nő és a fejére kerül a papírkorona.
Nálatok vajon ki fogja viselni a koronát? 🙂
Ha szeretnétek megtudni hogyan alakult ki ez a tradíció, látogassatok el a Paris Now honlapjára, ide kattintva!
Hozzávalók 6-8 adaghoz:
2 csomag leveles tészta
1 tojás a sütemény megkenéséhez
A mandulakrémhez:
150 g mandulaliszt (darált mandula)
100 g porcukor
15 g kukoricakeményítő
120 g puha vaj
2 tojás
15 g rum (opcionális)
A cukorsziruphoz:
50 g kristálycukor
50 g víz
A játékhoz:
1 db hőálló porcelánfigura vagy egy száraz babszem
1 db papírkorona
A mandulakrém elkészítésével kezdünk:
- A puha vajat a porcukorral habosra keverjük. Ezután hozzáadjuk a mandulalisztet, majd a kukoricakeményítőt. Addig keverjük, amíg egy homogén masszát nem kapunk.
- Az így kapott krémhez hozzáadjuk a tojásokat és a rumot (opcionális) és egy spatula segítségével simára keverjük.
A galette összeállítása:
- A leveles tésztából két darab 25 cm átmérőjű kört vágunk. (Én az itt készen kapható, már eleve kör alakú, 31 cm átmérőjű tésztát használtam. Javaslom, hogy 25 cm-es körlappal dolgozzatok, így magasabb lesz a töltelék a süteményben.)
- Az egyik körlapot sütőpapírral kibélelt tepsire tesszük.
- A tészta közepére kanalazzuk a mandulakrémet és elegyengetjük, úgy hogy körben egy 2 cm-es sávot szabadon hagyunk.
- A körben kihagyott sávot, egy ecset segítségével, megkenjük hideg vízzel. Ez fogja összeragasztani a két tésztát.
- A mandulakrémbe rejtjük a porcelánfigurát.
Tipp: Tanácsos a krém szélére elhelyezni. Mivel így kevesebb az esély arra, hogy a sütemény felszeletelésekor, vágás közben a késsel eltaláljuk.
- A második körlapot ráhelyezzük az elsőre. Majd körbe haladva a krémmentes sávon, az ujjainkkal alaposan összenyomkodjuk a két lapot.
- Megfordítjuk a lepényt, hogy elrejtsük az ujjnyomokat. Ez talán úgy a legegyszerűbb, ha egy másik sütőpapírral kibélelt tepsit ráborítotok és egy gyors mozdulattal átfordítjátok a tepsit.
- Egy tojást felverünk és egy ecset segítségével megkenjük vele a tészta tetejét.
- 30 percre hűtőbe tesszük az összeállított lepényt.
- Miután kivesszük a süteményt a hűtőből, újból megkenjük a tojással és egy villa segítségével, körbe haladva, összenyomkodjuk a szélét.
- Egy hegyes késsel egy lyukat szúrunk a lepény közepébe. Díszítésként, ebből a középpontból kiindulva, spirális mintákat karcolunk a késsel a tésztára. Vigyázzunk arra, hogy ne vágjuk át a tésztát. Természetesen ez a lépés nem kötelező. 🙂 Viszont egy kis lyukat mindenképp szúrjatok a lepény közepére, hogy a hő miatt ne púposodjon fel nagyon.
- 210°C-ra előmelegített sütőben 15 percig sütjük. Majd levesszük a hőfokot, 180°C-ra és a sütőtől függően, körülbelül 30 perc alatt készre sütjük.
Akkor jó a lepény, ha aranybarnára sült a teteje és az alja is. (Ez alkalommal, én az enyémet kicsit túlsütöttem. Néha megesik az ilyen. 🙂 Tehát, még azelőtt vegyétek ki a sütőből, mielőtt ilyen sötétbarnára sülne a tietek is. 🙂 )
Mialatt sül a sütemény, elkészítjük a cukorszirupot:
- Egy kis lábasban felforraljuk a vizet a cukorral. Miután teljesen elolvadt a cukor, félretesszük a szirupot és hagyjuk kihűlni.
- A sütőből kivett forró lepényt egy rácsra tesszük. Majd egy ecset segítségével megkenjük a cukorsziruppal. Ettől lesz szép fényes a lepény. 🙂
- Langyosan vagy hidegen fogyasztjuk.
Tipp: Miután teljesen kihűlt a lepény, én le szoktam fedni folpackkal és egy éjszakán keresztül állni hagyom. Így a krémtől megpuhul kicsit a leveles tészta.
Ha tetszett a bejegyzés, iratkozzatok fel a hírlevélre, hogy legközelebb egyből a postaládátokba érkezzen a legújabb recept!
Hol és hogy tudtok feliratkozni? Adjátok meg az email címeteket a jobb oldali sávban található “blogkövetés” rubrikában. (A rubrika a lap tetején található. Ezen bejegyzés első bekezdésével egy vonalban.)
Kommentek