A francia hagymalevesről már mindenki hallott, de hogyan is készül? Most megmutatom nektek!
A hagymaleves régen a pórnép étele volt, mivel a hagyma jól termelhető, olcsó és mindenki számára elérhető volt. Ma, már a legnagyobb éttermek étlapján is megtalálható.
Egy kis érdekesség: Nagy családi összejövetelekkor, éjfélkor, az étkezés lezárásaként gyakran ezt szolgálják fel a franciák.
A köztudattal ellentétben az igazi, tradicionális francia hagymalevesben nincsen tejszín. A leves karakteres ízét a karamellizált hagyma édessége, a fehérbor enyhe savassága és az alaplé íze határozza meg. (Ezért is érdemes házilag készített csirke- vagy marhahús alaplevet használni.)
A francia konyha méltán híres. Ezt az is bizonyítja, hogy ilyen kevés és hétköznapi alapanyagból, milyen ízletes ételt tudtak létrehozni. Igazán érdemes elkészíteni!
Hozzávalók 6 főre:
800 g vöröshagyma
40-50 g vaj
20 g liszt
1,5 dl száraz fehérbor
1,5 l csirke- vagy marhahús alaplé (leveskockával vagy házilag készítve)
1 babérlevél
kakukkfű
só, bors
A tálaláshoz:
jó sok reszelt ementáli sajt 🙂
pirított kenyérkockák
- A hagymákat megpucoljuk, félbevágjuk, majd vékonyan felszeleteljük a képen látható módon.
- A vajat egy lábasban, lassú tűzön felolvasztjuk. Hozzátesszük a felszeletelt hagymát, megsózzuk és kis tűzön, fedő nélkül, időnként megkevergetve 25-30 percig pároljuk. A leves íze miatt nagyon fontos, hogy vajat használjatok. Olajjal vagy margarinnal készítve, a végeredmény egy kicsit sem fog hasonlítani az igazi, ízletes francia hagymaleveshez.
Mialatt a hagyma párolódik, elkészítjük az alaplevet a leveskockákkal:
- Felforralunk 1,5 liter vizet és kevergetve feloldjuk benne a leveskockákat.
Ha előre elkészített, házi alaplevet használtok, melegítsétek meg, hogy forró legyen a felhasználáskor.
- Miután a hagyma üvegesre pirult, ráöntjük a fehérbort és pár percig főzzük, amíg az alkohol elpárolog.
- Ezután megszórjuk a hagymát a liszttel, jól elkeverjük és pár percig pirítjuk.
- Majd folyamatosan kevergetve, felöntjük az egészet az alaplével. Babérlevéllel, kakukkfűvel, sóval és borssal ízesítjük.
- Fedő alatt, lassú tűzön, körülbelül 30 perc alatt készre főzzük a levest.
- Reszelt sajttal megszórva, pirított kenyérkockákkal tálaljuk.
Tálalási változat 1: Ha vannak kis hőálló edényeitek, akkor az abba tálalt, sajttal gazdagon megszórt levest, tegyétek be a sütőbe és grillezzétek rá a sajtot. A sajt alá tehettek egy szelet pirított kenyeret is.
Tálalási változat 2: Egy tepsire helyezzetek pár szelet kenyeret és szórjátok meg őket gazdagon sajttal. Majd sütőbe téve, grillezzétek rá a sajtot a kenyérre. Tálaláskor helyezzétek rá a levesre a sajtos kenyérszeleteket.
Bon appétit! 🙂
Kommentek